3301729_S

הבן שלי נושר, הצילו!

מהן הדרכים היעילות להתמודדות עם נער שהחל בתהליך נשירה?

שאלה שנשאלתי (עם שינויים מתבקשים): שלום וברכה, אנו הורים חרדים למשפחה חרדית. יש לנו ילד בגיל 15 שכיום המצב הוא שהפסיק להתפלל לגמרי, הסתפר בתספורת שאיננה הולמת בכלל משפחה חרדית ובנוסף לזה הוא גם לא לומד. אנחנו עומדים מולו חסרי אונים ומלאים צער. האם תוכל להציע לנו איך נכון להתנהל מול הילד הזה? האם איש מקצוע יעזור?

תשובה:

שלום וברכה, אין צער גדול מצער הורים שבנם או בתם פנו לדרך הפוכה מזו שניסו לחנך אותם אליה. הרבה רגשות מעורבים במצב כזה, העצב, הבושה, האשמה, הכעס, החמלה, ועוד ועוד. רגשות אלו משמשים בערבוביה וגורמים לתחושת תסכול גדולה. הורים שעוברים זאת מעידים כי זהו ‘גיהנום בעולם הזה’.

לשאלתכם, עליכם להתחיל מהסוף; ציינתם כי ‘בנוסף לכל הוא אינו לומד’. אז קודם לכל יש למצוא לבנכם מסגרת מתאימה. כשאני כותב מתאימה כוונתי למצוא לו מסגרת שמתאימה לילד, למצבו הרוחני והרגשי. עם כל הצער שיש בכך, ילדכם כבר לא במצב רוחני וחברתי כפי שהיה לפני ארבע שנים. אז אם אתם רוצים שהוא ייקלט במסגרת לימודים ויחזיק בה מעמד לאורך זמן, עליכם לאתר עבורו מסגרת המתאימה לו. כמובן שיש את החשש שמא ילמד עוד שטויות ומעשים לא ראויים מחבריו ללימודים, אבל זהו ההכרח והוא לא יגונה. זה בהחלט עדיף מאשר ילד ששוהה ברחוב. במוסדות מסודרים יש אנשי צוות שתפקידם לדאוג – קודם לכל – שהילד יתנהג כמו בנאדם ולא יהיה מעורב בפלילים חלילה.

לגבי ההתמודדות בבית, לא ציינתם בשאלתכם באיזה תחום תרצו לקרוא אודות ההתנהלות הרצויה, אז אכתוב באופן כללי: הגישה עם בן שפרש צריכה להתנהל ממקום של הבנה כי לא משנה מה – אתם לא אשמים במצבו. אתם כהורים עשיתם את שלכם, הילד בחר את דרכו ולא עליכם המלאכה לגמור. בנוסף, הרפו מנסיונותיכם להחזירו למוטב, לא רק שזה לא יעזור – זה רק יזיק! בנכם נמצא במצב רגשי שכל מה שהוא רוצה, זה להוכיח לכם שהוא צודק ושאתם טועים. שהוא ינצח ושאתם תובסו. כל ניסיון לשכנע או להכריח, רק יגביר את המוטיבציה שלו למרוד עוד יותר.

אז מה עושים?

עם כל הקושי שבדבר, יוצאים מתוך נקודת הנחה שהבן שלכם בודק אתכם, עד כמה אתם אוהבים *אותו* באמת, את מי אתם אוהבים יותר – אותו או את השכנים והסביבה. המציאות העצובה היא שהרבה הורים בוחרים בסביבה ונאלצים לזרוק את הילד מהם והלאה, ומנתקים אותו מהמשפחה ומהסביבה כדי שלא יביישם מול מכריהם. אם טובת בנכם לנגד עיניכם, השתדלו (שוב, עם ולמרות הצער הגדול שאתם חווים) לשים את בנכם לפני הכול ולשדר לו שאתם אוהבים אותו (לא את המעשים שלו) ושתעשו הכול כדי שיהיה לו טוב. מכאן ואילך אתם נדרשים להמון סבלנות, תקוה ותפילות.

האם איש מקצוע יעזור?

איש מקצוע מאוד יכול לעזור, אבל לא אם המטרה היחידה שלכם היא שבנכם היקר יהנה שוב מנֹעם התורה והמצוות. לצערנו הגדול, הפיתויים הקיימים בחוץ מתוקים לנערים שטעמו מהם יותר מתורה ומצוות ולכן אל־לכם לשים יהבכם על איש מקצוע כזה או אחר שיחזירו למוטב. כמובן שניתן לקוות לכך אך זה לא יכול להיות המטרה. מטרת המפגשים עם איש המקצוע היא לאוורר במעט את נפשו של הילד, לדאוג שלילד יהיה מקום מכיל במרחב מוגן, בו – כך יש לקוות – הוא יוכל לפרוק את אשר על ליבו ולברר יותר לעומק את רצונותיו, ערכיו ושאיפותיו. איש המקצוע גם יהיה זה אשר לעיתים יתווך בינכם לבין הילד וידאג לכך שקולם של שני הצדדים יישמע כאשר ישנו ויכוח חריף בינכם לבין ילדכם.

ההתמודדות שלהם – התיקון שלנו

ועוד משפט לסיום: הרב אורי זהר שמגדל 7 ילדים והתמודד בתוך ביתו עם תופעת החזרה בשאלה כתב חיבור מאלף בשם ”אבות על בנים”. במאמר ארוך הוא כותב על התופעה ועל אופן ההתמודדות עמה כהורים לילד הנושר ולשאר הילדים בבית (שזו שאלה בפני עצמה). בפתח חיבורו הוא כותב שהוא מקדיש את החיבור ”לילדים אשר חנן השם אותנו המזכים אותנו בתיקון הגדול בחיינו”. זוהי הגישה הנכונה וזו כנראה הדרך היחידה להתמודד עם מציאות מורכבת שכזאת.

קבלו עכשיו את קלפי ההיכרות שלי בחינם ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם

שתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יצחק יונה

יצחק יונה

ייעוץ חינוכי • הנחיית הורים • פסיכותרפיה

פוסטים אחרונים

שפת הילדים

מה תעשו כשהילד שלכם מתלונן שאתם לא אוהבים אותו? • וגם: מה הקשר בין חבילת במבה להורות מיטיבה

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן