4143179_S

דינמיקה הורית

מה קרה לדינמיקה ההורית שלנו בתקופת הקורונה? • 'הגל הראשון' – סיכום ביניים

שאלה: רציתי להתייעץ לגבי הילדים שלי, ואני מתכוונת לכולם. יש לנו ארבעה ילדים שפשוט נראה שמשהו עובר על כולם יחד! התנהגויות שאנחנו לא מכירים וגם אני וגם בעלי מרגישים בזמן האחרון שהמשמעת התרופפה והכללים כבר לא כללים! ממש כאוס. אין לנו מושג מה קרה, יכול להיות שזה קשור למשבר הקורונה ולעובדה שהם היו בבית תקופה ארוכה אבל לא ברור לנו מה לא עשינו נכון. אשמח לקבל כלים להחזיר את המשמעת לבית, זה כבר נהפך לבלתי נסבל. תודה רבה מראש.

תשובה:

שלום וברכה. שאלתך מאוד כללית ולא יורדת לפרטים. באילו התנהגויות מדובר? מה הכוונה שהכללים כבר לא כללים? למה את מתכוונת כשאת כותבת חוסר משמעת? אלו שאלות שהתשובות עליהן חשובות לצורך הבנת הסיטואציה ומתן מענה מותאם יותר לצרכים שלכם כהורים ושל ילדכם. עם זאת, אתייחס לאספקט הכולל שבשאלתך ואנסח זאת כך: האם יכול להיות שלמשבר הקורונה ולעובדה שילדינו שהו איתנו בבית זמן רב יש השלכה לסגנון ההורות שלנו, עד כדי כך שהדינמיקה בינינו לילדים השתנתה, כאשר התוצאה בשטח היא חוסר משמעת ושבירת הכללים? אז ההתשובה לשאלה זו היא כן, ואסביר:

כבר כתבתי כאן לא פעם שילדים לא 'פועלים', הם 'מגיבים'. הם מגיבים לאופן בו ההורים מתנהלים מולם. באופן מפליא יכול להיווצר מצב בו אותו ילד מתנהל באופן שונה כאשר הוא עומד מול אבא שלו לעומת סיטואציה בה הוא עומד מול אימא שלו. ההסבר לכך הוא שהמשתנה היחיד בסיפור היא האופן בו ההורה הספציפי מתנהל מולו. אם האב נוהג עמו ברפיסות, הוא יגיב בכוחניות, ואילו אם האם נוהגת עמו בהחלטיות, הוא יגיב אחרת.

במילים אחרות, הכול עניין של דינמיקה. בתקופת הקורונה, כאשר הילדים שהו עם הוריהם בבית כאשר משפחות שלמות, על הוריהן וילדיהן, עמדו בסיטואציות אחרות מאוד ממה שהם רגילים, ייתכן מאוד שהדינמיקה השתנתה, וזה מסביר את התופעה שציינת, ואתן דוגמה אחת:

בהתנהלות מול ילדים ישנם כמה כללים שאפשר לקרוא להם 'כללי אצבע', למשל, 'כמה שפחות דיבורים, כמה שיותר מעשים'. ילד שכל הזמן שומע מה עליו לעשות, ולמה לא בסדר מה שהוא עשה, ומה יקרה ברגע שהוא יעבור על הכללים, ו"כמה אנחנו טורחים בשבילך ואתה לא מעריך" וכו וכו, יפַתח שמיעה סלקטיבית, ובאיזשהו שלב הוא פשוט יפסיק לשמוע מה מדברים איתו. לעומת זאת, ילד שאומרים לו פעם אחת מה עליו לעשות, ומאז זה הופך להיות בעיה שלו, יקשיב לכל אות שיוצאת להורה מהפה. ישנם הורים שבאופן טבעי ההורות שלהם מיטיבה, כי הם מתנהלים נכון באופן אינסטקטיבי, כי זה האופי שלהם. ומאוד ייתכן שבתקופה האחרונה דברים השתנו אצלם מבחינת ההתנהלות שלהם מול הילד, כי אין צורך להאריך בהסברים לאילו סיטואציות גרם המשבר של החודשים האחרונים וכמה הוא השפיע על הסבלנות שלנו כבני אדם. וזו רק דוגמה אחת לשינוי שייתכן שחל בהורות שלכם, ואני מזמין אתכם לחשוב האם ומה עוד השתנה.

מאוד ייתכן שמשהו בדינמיקה ההורית שלכם השתנה, ואם אתם רוצים להחזיר את המצב לקדמותו, תתחילו בחקירה עצמית (אתם יכולים להיעזר אחד בשניה) מה בהתנהלות שלכם שונה היום מלפני פרוץ המשבר ויחד להחזיר את הדינמיקה המיטיבה לביתכם.

קבלו עכשיו את קלפי ההיכרות שלי בחינם ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם

שתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יצחק יונה

יצחק יונה

ייעוץ חינוכי • הנחיית הורים • פסיכותרפיה

פוסטים אחרונים

שפת הילדים

מה תעשו כשהילד שלכם מתלונן שאתם לא אוהבים אותו? • וגם: מה הקשר בין חבילת במבה להורות מיטיבה

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן