2338031_S

ילדים לא מדברים – הם מתנהגים!

אל תצפו שהם יבואו לספר לכם • כיצד תנהגו?

זה כלל שכל מי שיש לו ילדים צריך להפנים.

שמעו סיפור – סיפור אמיתי:
ילד בגיל 10, מצטיין בלימודים, ההורים תמיד שמעו עליו רק דברים טובים, מכל המורים, כל השנים. לאחר חופשת פסח החלו ההורים לקבל דיווחים לא ממש מחמיאים על הילד, הוא החל להפריע בשיעורים ולזלזל בשיעורי בית (מי בדק אותו עד היום.. תמיד היה עושה הכול לבד), עד שהגיע טלפון באמצע יום ממנהל בית הספר, בואו לקחת את הילד, הוא הרביץ לחבר מהכיתה וגרם לו לחבלות קשות.

מיותר לציין שההורים לא ידעו את נפשם מרוב בושה ותסכול. אביו של הילד היה זה שבא לקחת את הילד מבית הספר לבית. הוא סיפר לי כי בדרך לבית הספר הוא כעס ורתח על בנו כפי שמעולם לא כעס, בטח כלפי הילד הזה.

כאשר נכנס לחדר המזכירות – שם שהה בנו, הוא שמע את בנו מטיח במזכירה: “חכו חכו אני אראה לכולם מה זה!” המזכירה לא ממש הבינה למה הילד ‘נופל עליה’ אבל לא הגיבה לדבריו. האב נכנס לחדר הזכירות, לקח את הילד ויצא החוצה.
בדרך, מהמזכירות לרכב, הייתה שתיקה. במוחו של האבא הדהד המשפט של הילד. בהתחלה זה הגביר את כעסו.. מה זה הדיבור הזה? ממתי הבן שלי מדבר ככה? אבל אז נפל לו האסימון. הוא פגוע! הוא פגוע ממשהו – אולי ממישהו.
סופו של הסיפור הוא שההורים, לאחר התייעצות עם איש מקצוע, נהגו ברגישות ובתבונה, ולאחר יומיים הם שמעו מהילד כי בחוה”מ פסח ילדם נפגע מאדם כלשהו בסמוך למקום מגוריו.

הורים רבים שואלים אותי: ”למה הילד לא מדבר?! הלא הוא יודע שאנחנו ההורים שלו ושאנחנו דואגים לו, אז למה הוא לא מדבר?!”
אז לילדים יש הרבה סיבות למה לא לדבר, החל מהתגובה הראשונית שאנחנו עשויים להגיב (חלחלה, שאת נפש וכדומה), דרך האשמתו בסיטואציה שנוצרה (למה הלכת איתו בכלל) וכלה בפחד מהפוגע (שלעיתים מאיים על הילד שלא יגלה את הסוד). אלו הם חלק מהסיבות שבגללן אנחנו לא יכולים לסמוך על ילד שיספר לנו מה קרה איתו.

מעבר לזה, ישנם מקרים בהם הילד מרגיש כל מיני רגשות ואין לו את הבשלוּת הרגשית לתמלל אותם. כל זה גורם לכך שילד ”מתנהג את המצב שלו” ולא מדברר אותו, ולכן עלינו להתייחס להתנהגות חריגה כאל סיפור שהוא מנסה לספר לנו.

לסיום חשוב לציין, כי לא תמיד גילוי מצוקה בקרב ילדים מעיד על סיפור חריג, אך כמעט תמיד זה מעיד על מצוקה אמיתית שרק אם נקשיב לה נוכל לעשות את מה שמצופה מאיתנו כהורים ולפעול בהתאם.

בהצלחה!

קבלו עכשיו את קלפי ההיכרות שלי בחינם ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יצחק יונה

יצחק יונה

ייעוץ חינוכי • הנחיית הורים • פסיכותרפיה

קומודציה הורית

הבשורות הרעות: הרבה מן הקשיים וההפרעות של ילדינו קשורים דווקא אלינו. הבשורות הטובות: עם מעט תשומת לב מצידנו, ניתן להגיע לתוצאות ושינויים משמעותיים

קרא עוד »

מבט התקשרותי

המורה נכנסה ללמד בכיתה אחרי חופשת הקורונה, כולם דברו ורק הוא שתק, ואפילו לא היישיר אליה מבט!” • איך תגלו סימני מצוקה בחזרה לשגרת הלימודים? • וגם: מהו ‘מבט התקשרותי’ ולמה הוא כל כך חשוב?

קרא עוד »

זום־אין

איך תקיימו פגישה טיפולית משמעותית באמצעות ה־zoom והתוכנות הדיגיטליות? • בין המציאות לשיגעון

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן