690503_S

יש גבולות שעדיף לא להציב

האם הצבת גבולות היא מטרה בפני עצמה?

וכך כתב לי אבא לילדים: רציתי לברר איזושהי נקודה בנושא הגבולות; אני וזוגתי מאוד משתדלים לשים גבולות ולעמוד בהם. בדרך כלל אנחנו עומדים בזה ובאמת הילדים מגיבים בהתאם. הבעיה שלנו היא שיש דברים שהם לא מקשיבים לנו ואין לנו באמת כלים לעמוד על מה שביקשנו. אז מה שווה גבול אם אין לנו דרך לוודא שהילדים לא עוברים אותו?! נודה על מענה.

לגבול ערך משלו:

שלום וברכה, ראשית, המשפט המסכם בשאלתך איננו מדויק לגמרי; להעמדת גבול יש ערך בפני עצמו – ללא קשר האם הילד עומד בו או לא. אנחנו כהורים נדרשים לכוון את ילדינו ולהורות להם את הדרך אשר ילכו בה, וגם אם הילד מתמרד, חשוב שיידע מהי הדרך הנכונה. במשפחות בהן ההורים לא מחנכים ולא מנסים לחנך, הילדים גדלים עם ‘פיגור ערכי-סביבתי’, אין להם מושג איך צריך להתנהג וקשה להם באמת להבדיל בין טוב לרע (לצערנו בתי המאסר מלאים בתוצרים של ‘חינוך’ כזה, ושם מתבצע תהליך שיקומי, במהלכו הנער מתחנך מחדש לערכים ולנורמות שמתאימים לחברה בחוץ).

לפני העמדת גבול – נעצור לרגע:

לעצם שאלתך; כאשר ישנה סיטואציה שבה אנחנו נדרשים להציב גבול, חשוב שקודם להצבת הגבול נקדיש כמה שניות למחשבה ונשאל את עצמנו שתי שאלות: 1. האם יש לי דרך לאכוף את הדרישה שלי? 2. מה קורה אם הילד לא יעמוד בזה?

למשל, בימים אלו אנו מצויים בעיצומו של החופש הגדול. ישנם מצבים, בעיקר עם מתבגרים, בהם אנחנו בעבודה והילד בבית. במידה ואנחנו דורשים מן הילד שלא יהיה על המחשב יותר משעתיים בשעות הבוקר. האם יש לנו דרך לאכוף את זה, כלומר, לפני השאלה מה לעשות אם הוא יעבור על הוראתנו, האם יש לנו דרך ‘לדעת’ כמה זמן הוא על המחשב? אם לא, עדיף שלא נדרוש כזו דרישה (אפשר ‘לבקש’, אבל בקשה היא לא גבול).

לגבי השאלה השניה, ילד שתמיד משאיר אחריו בלגן, בעיקר אחרי ארוחת הצהריים, עד שקצה נפשנו מהסיפור הזה ואנחנו מכריזים בקול ”אם עוד פעם אחת אתה משאיר ככה את הכלים והלכלוך, אין ארוחת צהריים!” כולנו יודעים שגם אם הוא ישאיר את הכלים והלכלוך – יש ארוחת צהריים.. ואין ערך למילה שלנו יותר. במקום זאת עלינו לעצור שניה ולחשוב, מה הגיוני לבקש (האם נכון לדרוש שלא יהיה לכלוך בכלל, או גם שיפור בנושא יניח את דעתנו), איך נעניש בצורה מדודה שיהיה לנו יכולת לעמוד על כך אם וכאשר נצטרך להעניש, איך אנחנו שמים את הגבול? בצעקות? בהשפלות? או בצורה שתשאיר את לב הילד פתוח לקבל את דברנו? ועוד שאלות שיש לחשוב ולהרהר בהן בעיקר בזמנים בהם אין קונפליקטים.

קבלו עכשיו את קלפי ההיכרות שלי בחינם ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יצחק יונה

יצחק יונה

ייעוץ חינוכי • הנחיית הורים • פסיכותרפיה

חורים ברשת

אימא גילתה שהבן שלה חיפש תכנים לא ראויים באינטרנט, מה עליה לעשות? • נלכד ברשת

קרא עוד »

הוא התחיל לעשות לנו בושות ואשתי חושבת שכדאי להרחיק אותו מן הבית (נוער נושר) • שאלות הורים

קרא עוד »

ריטלין

לא משנה אם אתם מתכוונים לתת לו ריטלין או לא, תאבחנו את הקושי!

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן