1454403_S

מרגישים שהילד ‘סוחט’ אתכם?

מכירים 'פתקי נחת'? מה תעשו כשהילד 'סוחר' בהם?

שאלה:

יש לי ילד בן 11. לאחרונה אני שמה לב שהוא לא מפסיק לדרוש מאיתנו ולעומת זאת גם מאד לא מרוצה ממש שמקבל. הוא מגיע עם פתקי נחת ומבחנים של מאיות, ואני משתדלת לפרגן לו על ההצלחות שלו, אבל בעינו זה לא מספיק. הוא דורש ‘תשלום נכבד’ על כל פתק או ציון. לאחרונה היא החל ממש לנופף בפתקים ומשתמש בהם כדי לדרוש ממני עוד ועוד. לבסוף הוא יוצא מאוכזב, ואפילו כועס ונרגז – כי אצלי זה עובד אחרת. ואני מסבירה לו יפה כל פעם מחדש, שכמו שהוא משמח את אבא ואימא ככה אנחנו מדי פעם נשמח אותו במשהו. אני ממש אובדת עצות ולא יודעת איך להגיב למרירות ולאי שביעות הרצון הזו. אשמח לעיצה.

תשובה:

שלום וברכה. את מציינת כי לאחרונה שמת לב לתופעה הזו. אז אקדים, כי אם אכן זוהי תופעה שהחלה להתרחש לאחרונה, זהו ‘זמן תגובה קריטי’. עלייך לזכור כי לאחר שתופעה כלשהי משתרשת אצל ילד, מאוד קשה לשנות את תפיסתו בהקשר לכך (מה שנכון גם בקרב מבוגרים).

אם אפרש את דברייך במילים שונות במעט, נכון להיום את לא מאפשרת לילדך לפעול בסחטנות, אלא עומדת על כך שיש לך כללים ואת לא מתכוונת להיכנע ללחצים כאלו ואחרים. גישתך נכונה והמשיכי כך גם בעתיד. מהצד השני, אני קורא כי את מתוסכלת מהמצב הזה שבו כל מה שאתם נותנים לילד, הוא הופך את זה למשהו לא טוב ובעצם גורם לכם להרגיש כאילו לא הענקתם כלום, בעוד אתם מצדכם הענקתם כפי הנדרש ואף מעבר לכך.

לרוב, במצבים כאלו, הילד מרגיש את תחושת התסכול, וחוסר האונים, ואולי אפילו את תחושת האשמה של ההורים. התחושות האלו שמועברות אליו, פועלות כמעט כמו כניעה לדרישותיו. הוא מזהה את התסכול ומבחינתו הוא ‘ניצח’. אז כמובן שרגשות לא ניתן ‘לכבות’, אבל בהחלט אפשר לנסות שלא לגלות אותם נוכח הילד. לכן, כאשר הוא מתלונן או אומר אמירות כאלו ואחרות, נסי להישאר בפנים חתומות, בלי לגלות כעס או תסכול (לא במילים ולא בתנועות); פשוט חזרי בנעם על האמירה שלך כמנטרה (”אני מאוד מעריכה את העובדה שהבאת היום פתק נחת, עם זאת, אימא החליטה שלא בכל פעם שילד מביא פתק הוא מקבל פרס. תמשיך לגרום לנו נחת רוח, זו מצווה גדולה מאוד, ואנחנו לא נפסיק אף פעם להעריך את זה”). כל משפט שיאמר מעבר לזה, תגיבי בכך שתמשיכי להסתכל בעיניו באהבה ותו לא!

במידה ואת ממשיכה לחוש תסכול נוכח המשפטים הלא נעימים שהוא יאמר לך, מצאי אדם אחר, חברה טובה, או כל בן משפחה אחר, לספר לו על כך. את ההתנהלות מול ילדך תשאירי נקייה מתסכולים ורגשות שליליים. בתקווה כי תוך זמן קצר יֵצא העוקץ מההתנהגות שלו, ויחדל מכך.

קבלו עכשיו את קלפי ההיכרות שלי בחינם ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם

שתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יצחק יונה

יצחק יונה

ייעוץ חינוכי • הנחיית הורים • פסיכותרפיה

פוסטים אחרונים

שפת הילדים

מה תעשו כשהילד שלכם מתלונן שאתם לא אוהבים אותו? • וגם: מה הקשר בין חבילת במבה להורות מיטיבה

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן