4310385_S

נומי נומי ילדתי

נתקלים בקשיים בהשכבה של הילד? תקראו מה שאלה אותי אימא לפעוטה בת 3:

לבתי בת ה־3 יש סדר יום קבוע ומסודר. למרות זאת לאחרונה היא הופכת את ההכנות לקראת השינה לקרב בכיות עם שלל תירוצים למה לא ללכת לישון – כולל השתטחויות על הרצפה במשך כחצי שעה. איך ראוי לנהוג במצב כזה?

אני מבין מדברייך שעד לאחרונה לא היו בעיות עם ההשכבה של בתך. אין זה אומר שמשהו לא בסדר עם בתך, זאת למרות שיש לה סדר יום קבוע – כפי שציינת. הסיבה שילד לא רוצה לישון בלילה היא לא בגלל שהוא לא עייף, להיפך, הוא עייף ומאוד רוצה לישון. הסיבה שהוא מתנגד לנו היא מאבק שליטה. דמיינו שבשעה כלשהי בערב, בעוד אתם עסוקים בדבר מה, מישהו מבני הבית יפנה אליכם בפקודה ללכת לישון. סביר להניח שתתנגדו. אתם תתנגדו כי לאף אחד לא נעים ששולטים עליו. גם ילד קטנצ'יק!

נכון שאתם ההורים שלו ועליכם לדאוג לסדר היום שלו אבל זה לא סותר את העובדה שהילד מנסה להתנגד לכך. ילד שואף לעצמאות כי זה טבע האדם – לשאוף לעצמאות. אין לו שום בעיה איתכם, יש לו בעיה עם החוויה ששולטים עליו. חוץ מזה, ניתן לשים לב שגם ילד שכביכול לא עושה בעיות בעת ההשכבה, לעיתים קרובות יקרא לכם כל כמה דקות בבקשות שונות (רוצה לשתות, רוצה להתפנות וכו). הוא עושה זאת בכדי לחוות קירבה רגע לפני שהוא נרדם – קשה לו 'להיפרד' מכם ולהירדם. לרוב הסאגה הזו תיגמר עם הרמת קול מצידכם.

אז מה עושים?
מתנהלים לפי האבחנה הזו ומקווים שההתנגדויות יופחתו. אציע כמה אפשרויות:
להמשיך לשמור על שעת השכבה קבועה. כאשר אנחנו 'מניעים לפעולה' נשתמש במילים ובטונים שאינם פוקדים עליהם אלא אומרים להם. נאפשר זמן הסתגלות לעובדה שהיום שלהם נגמר (”מתוקה, עוד מעט שעת השינה מגיעה, תיכף נסיים את המשחק ונתחיל בהכנות לשינה..). אם הילד צופה בסרט או משחק במחשב סמוך לשעת השינה, דאגו לכך שיפסיק לעשות זאת כחצי שעה לפני שעת השינה, זאת כדי לא להוסיף קושי על קושי מבחינתו (גם להפסיק משחק במחשב וגם ללכת לישון).

בנוסף, היות וכאמור חלק נכבד מסירוב הילד ללכת לישון הוא עקב כך שהוא מחפש את קרבתכם, הקדישו כמה דקות להרדמה נינוחה במהלכן תשהו עם הילד מרצונכם, לא כי הוא בכה או הכריח אתכם, אלא מראש ומתוך בחירה שלכם. אתם יכולים להציע לו לשוחח על חוויה שעברתם בעבר יחד וכדומה. כאשר סיימתם, הודיעו לילד בטון רגוע כי אתם יוצאים מהחדר כדי לאפשר לו לישון ומעכשיו אין לקום מן המיטה – ”אם תקום, אבוא להחזיר אותך למיטה באהבה אבל לא אדבר איתך, כי בלילה לא מקיימים שיחות עם אבא/אימא”.

לסיום, לא ציינת בדברייך האם יש לה אחים גדולים או לא. בכו"מ, אציין כי לעיתים כאשר תינוק מתחיל להבין שיש חיים אחרי ההשכבה שלו, הוא מתנגד ללכת לישון כי הוא רוצה להיות חלק מה'חגיגה'. במקרה כזה עליכם לדאוג לכך – ככל שניתן – שבעת ההשכבה הבית 'יוריד הילוך'; בקשו משאר האחים לשמור על שקט יחסי וכבו אורות מיותרים בבית. בכך תקלו על הילד להכנס ל'מצב שינה'(;

בהצלחה!

קבלו עכשיו את קלפי ההיכרות שלי בחינם ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם

שתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יצחק יונה

יצחק יונה

ייעוץ חינוכי • הנחיית הורים • פסיכותרפיה

פוסטים אחרונים

שפת הילדים

מה תעשו כשהילד שלכם מתלונן שאתם לא אוהבים אותו? • וגם: מה הקשר בין חבילת במבה להורות מיטיבה

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן