3396713_S

קנאה בין אחים

למה זה כ"כ מרתיע אותנו והאם עלינו להגיב או להתעלם?

קנאה בין אחים הוא הדבר הכי נפוץ בבתים. הוא הכי נפוץ אבל גם הכי נפיץ. אסביר: קנאה בכלל, וקנאה בין אחים בפרט, הוא לא בהכרח דבר רע. יש קנאה שמגבירה מוטיבציה אצל המקנא – על דרך ”קנאת סופרים תרבה חכמה”. גם בין אחים קנאה יכולה לגרום לדברים טובים. תינוק שרואה את אחיו הגדול הולך, ינסה ללכת גם כמו אחיו. ילד שרואה את אחיו מצליח לבנות מגדל גבוה מ'קפלות', ינסה לבנות מגדל עוד יותר גדול וכדומה. הבעיה היא שזה לא נגמר בזה, וישנם מצבים בהם הקנאה גורמת לילד לרצות שלא רק ש'לו יהיה יותר', אלא ש'לאח יהיה פחות'. מדוע זה נפיץ? כי ילד שמונע מקנאה יכול להגיע להתנהגויות קיצון שממשיכות ומתעצמות ככל שגילו עולה. אז נכון שאצל רוב הילדים הקנאה דועכת במשך הזמן, אבל קנאה שלא מגיבים אליה נכון יכולה להתעצם ו'להתעדכן' ככל שעובר הזמן.

איך נדע שזו קנאה?

הקושי גדֵל עקב העובדה שלרוב ילד לא יאמר 'אני מקנא'. אתם צריכים להבין ממנו שהוא מקנא. אז ראשית איך נזהה שאכן מדובר בקנאה ולא בבקשה או תלונה לגיטימית? ככלל, אם הילד עושה דברים שלא מתאימים לו (מרביץ רק לאחותו, מתחצף כשזה קשור אליה, בוכה כשזה קשור אליה, או שמתנהל מולה בהתנהגות שלא מתאימה לו, ניתן לשער שמדובר בקנאה צרופה ולא במשהו אחר.

אוקיי, זו קנאה, מה עושים?

יש מה שעושים ויש ומה שעושים. היות וקנאה היא בעצם תוצאה של פרשנות, פרשנות של המציאות כםי שהילד רואה אותה, לנו כהורים יש הרבה איך לעזור בזה, בעיקר במניעה. כלומר איך לא להגיע למצב שילד אחד מקנא בילד השני. ומשום כך, בכדי להתמודד עם תופעת הקנאה בין אחים, ההתנהלות הנכונה כוללת כמה דברים שלא נעשה וכאלו שכן נעשה.

× לא להשוות ביניהם (תראה את אחותך איך היא אוכלת יפה).
× לא לשפוט ביניהם (כשאח נגד אח – השופט תמיד מפסיד!)
× לא לעודד תחרות ביניהם (בואו נראה מי אוסף הכי הרבה).
× לא לומר לילד המקנא ממול אחיו ”אני רואה שאתה מקנא” – זה מעליב ורק יכול להחריף את התגובה שלו.

✓ הקפידו על זמן איכות נפרד עם הילד שאצלו גיליתם את הקושי אך היזהרו לא ליצור מצב הפוך בו הילד שקינאו בו הופך לקנאי בעקבות כך (מי אמר שלגדל ילדים זה קל (;
✓ העצימו את החוזקות של הילד (”איזה יצירתי אתה, ציירת את כל זה בעצמך?!”)
✓ תנו לגיטימציה לרגש הקנאה (לא לקנאה) וקראו לה בשם (אתה מקנא, כי אתה רוצה גם. יש להקפיד לומר זאת ביחידות ובנימה מכילה ולא ביקורתית).
✓ הציעו לו דרכים להתמודדות (מה לדעתך אפשר לעשות כדי שלא תקנא מאוד?)
✓ התעקשו על הגבולות שלכם. אם הילד יענה לכם כי הפיתרון לבעיה שלו היא שהמשחק ששייך.לאחיו יהיה אצלו ביד, הודיעו כי זה המשחק של אחיך וכמו שהחפצים שלך חשובים לך, כך לאחיך חשובים החפצים שלו.

והכי חשוב – תזכרו שלא כל קנאה בין אחים נגמרת כמו אצל קין והבל..

קבלו עכשיו את קלפי ההיכרות שלי בחינם ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם

שתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יצחק יונה

יצחק יונה

ייעוץ חינוכי • הנחיית הורים • פסיכותרפיה

פוסטים אחרונים

שפת הילדים

מה תעשו כשהילד שלכם מתלונן שאתם לא אוהבים אותו? • וגם: מה הקשר בין חבילת במבה להורות מיטיבה

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן