1884775_S

היא מסרבת ליטול תרופה מצילת חיים!

התרופה מצילה אותה, אבל כל יום זו מלחמת התשה • כנסו

יש לנו ילדה שנולדה עם מחלה נדירה שמשפיע עליי. בשנים האחרונות פיתחו תרופה שאם הילדים נוטלים אותה היא יכולה להקל עליהם בהתמודדות. התרופה לא מתאימה לכל חולה, נדרשת התאמה מיוחדת שב”ה נמצאה. התרופה יקרה מאוד!! אפילו לאחר סבסוד של משרד הבריאות. הילדה שלי כמעט בת חמש, כל בוקר אנו מביאים לה את התרופה אך לאחרונה היא לא מוכנה לשתות בשום אופן. בתחילה נלחמתי בזה. אח”כ הסברתי לה שהיא לא עושה לי טובה אם היא שותה אלא רק לעצמה ובריאות שלה. גם פרסים הבטחתי כבר לא יודעת מה הגישה הנכונה. זה מרגיש כאילו היא יודעת שזה בנקודת חולשה שלנו כהורים והיא ניהנת לרקוד על זה. אשמח לעצתך.

תשובה:

שלום וברכה. כתבת שהמחלה של בתך היא נדירה, למרות זאת, השאלה שלך נוגעת להורים רבים: מה עושים כשהילד מסרב ליטול תרופה? אז ראשית, יש להבדיל בין מקרה בו הצורך ליטול תרופה הוא עקב מחלה קצרה לבין מקרה בו הצורך בנטילת תרופה הוא עקב מחלה מתמשכת ל”ע. במחלה קצרה הסבלנות של הילד וההורה יותר ארוכה ובדרך כלל הילד מתרצה לבסוף ונוטל את התרופה. לעומת זאת במחלה מתמשכת, או כאשר ישנו צורך כלשהו שילד ייטול תרופה לאורך שנים, הסבלנות של הילד ושל ההורה מתקצרת, עובדה הגורמת לקושי גדול יותר בשכנוע הילד ליטול את התרופה. לדוגמה, ילד שאובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז ואשר זקוק לנטילת כדור כלשהו, לעיתים הוא יתנגד לנטילת התרופה.

למה ילד מתנגד ליטול תרופה?

ישנן כמה סיבות מדוע ילד מתנגד ליטול תרופה; הטעם המר, העובדה כי הוא לא באמת מבין למה צריך לשתות תרופה (מה הקשר בין שתיית משקה מר לתהליך הריפוי), הלחץ שההורה משדר (”אתה חייב לקחת את זה, אחרת לא תבריא”). במקרה בו נטילת התרופה היא לאורך זמן, לעיתים נוסף לכך אלמנט ‘הרווח המשני’; הילד מבין שהוא חייב ליטול את התרופה כדי להיות בריא או כדי שיוכל להקשיב בשיעורים, אך עם זאת הוא ינסה להפיק מכך תועלת משנית – תשומת לב, פרסים וכדומה.

הורידו התנגדויות

משכך, עלייך לתת מענה לנ”ל ועי”כ להוריד את ההתנגדויות שמגיעות עם הצורך בנטילת התרופה;
✓ הסבירי לבתך (בהסבר מותאם) מהי המחלה שהיא חולה בה, איך התרופה מסייעת לגוף להיות בריא, אם צריך תעזרי במידע שיש באינטרנט.
✓ למרות הלחץ המובן שיש לכם כהורים בכל מה שקשור למחלה ולכך שהילדה תיטול את התרופה, נסו להישאר רגועים – או לכל הפחות המנעו מלהראות לה את הלחץ בו אתם נתונים. הלחץ פועל לרעתכם ומחמיר את המצב. שמרו על טון רגוע אך נחוש. אמרו כי אתם מבינים שזה לא נעים אבל את התרופה היא חייבת לקחת.
✓ אם סיבת הסירוב היא בגלל שהתרופה מרה, ההמלצה היא לאכול משהו קר (שביבי קרח, ארטיק, איגלו וכדומה), זה גורם לכהות של בלוטות הטעם.
✓ והחלק הכי חשוב קשור לרווח המשני; הזכרת ”כי זה נראה כאילו היא נהנית לרקוד על זה”. לעיתים תשומת הלב שהילדה מקבלת בעקבות הסירוב – הופך להיות מקור להנאה שקשה לה להיגמל ממנה. לכן הורידו למינימום את ה’טררם’ שקורה סביב לקיחת התרופה. אם ישנם עוד ילדים בבית, דאגו שהסצינה לא תתרחש לידם, כנסו לחדר שקט ושם תבקשו ממנה ליטול את התרופה.

קבלו עכשיו את קלפי ההיכרות שלי בחינם ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יצחק יונה

יצחק יונה

ייעוץ חינוכי • הנחיית הורים • פסיכותרפיה

חורים ברשת

אימא גילתה שהבן שלה חיפש תכנים לא ראויים באינטרנט, מה עליה לעשות? • נלכד ברשת

קרא עוד »

הוא התחיל לעשות לנו בושות ואשתי חושבת שכדאי להרחיק אותו מן הבית (נוער נושר) • שאלות הורים

קרא עוד »

ריטלין

לא משנה אם אתם מתכוונים לתת לו ריטלין או לא, תאבחנו את הקושי!

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן