1439468_S

היא מרביצה לו והוא נושך אותה

למה חשוב להיות פרודוקטיבים בחינוך?

שאלה:

יש לי שלושה ילדים; בת חמש, בן שלוש וחצי ובת שנה. בחצי שנה האחרונה ההתנהגות של הבת הגדולה בת החמש השתנתה מן הקצה אל הקצה. היא מדברת בצורה לא יפה ומרביצה. זה לא היה אצלה בעבר. היא מרביצה בעיקר לילד בן ה3.5. בחודש האחרון הוא התחיל להחזיר לה בחזרה והוא מחזיר לה בנשיכות. הם יכולים להיות החברים הכי טובים לכמה דקות ושוב מלחמה על משהו, בדרך כלל על משהו פעוט. לפי דעתי כל זה התחיל בגלל מלחמה שלה על תשומת לב, אבל כמה שאני משבחת אותה ומנסה לתת לה תשומת לב זה לא עוזר. יש לציין שההתנהגות הנ”ל רק איתי ופחות עם אבא. אני יודעת שהבעיה היא בי. לא מצליחה לצאת מזה. אשמח לעזרה והכוונה.

תשובה:

ראשית הבעיה היא לא ‘בך’ אלא – כפי הנראה – ‘בהתנהלות שלך’ מולם. כפי שכתבתי מספר פעמים בעבר, ילדים לא ‘פועלים’ – הם ‘מגיבים’. הם מגיבים להתנהלות שלנו מולם, וזו כנראה הסיבה שמול אביהם הם מתנהלים אחרת, כי הוא מתנהל איתם באופן שונה מאיך שאת מתנהלת איתם. במקרים מן הסוג הזה, בכדי לרדת לשורשם של דברים מאוד חשוב לבחון לעומק את הדינמיקה ההורית שלך מול הילדים ושלך מול בעלך (עד כמה הוא מגבה אותך מולם וכדומה). עליכם למצוא את נקודות התורפה בהבדלים שבין ההתנהלות שלך לשל בעלך ולבחון שינויים מתבקשים.

כל שינוי קיצוני מחייב בדיקה!

נקודה נוספת שיש לבחון, היא העובדה שמדובר בשינוי קיצוני שמתרחש כבר חצי שנה. את מתארת שינוי “מן הקצה אל הקצה”. אם זה אכן כך עלייך לבדוק כיוון נוסף של פגיעה אפשרית – פיזית, מילולית או נפשית – בביתך. כשמדברים על פגיעה המנעד הוא רחב, החל בחַברה מהגן שנוהגת להשפיל אותה לעיניי חברותיה, דרך גננת שמפלה אותה לרעה וכלה בפגיעה פיזית קשה חלילה. כפי שכתבתי כאן בעבר, לא כל שינוי קיצוני מצביע על פגיעה, אך כל שינוי קיצוני מחייב בדיקה ושימת לב.

במידה והחשש יפוג, עלייך לפעול בדרכים התנהגותיות; בגדול, בתך צריכה להפנים כי היא רק תפסיד מהתנהגויות כאלו. לדוגמה, גם בזמנים בהם בתך תרצה לשחק עם בן ה־3.5, תאמרי לה בעדינות ובנחישות כי את לא מאפשרת לה לשחק איתו. היא תשאל מדוע, ואת תעני ”כי אתמול זה נגמר בכך שהרבצת לו”.

זכרו: בכל מה שקשור לחינוך, הקפידו להיות פרודוקטיבים ולא ריאקטיביים. היי זו שמניעה לפעולה ולא זו שמגיבה. זה משדר חוזק וביטחון ולא חולשה ורפיסות.

לסיום, אם תמצאי ש’דברים לא זזים’, אני ממליץ על הדרכת הורים במטרה שתרכשי כלים להתמודדות נכונה ויעילה עם ילדייך.

קבלו עכשיו את קלפי ההיכרות שלי בחינם ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יצחק יונה

יצחק יונה

ייעוץ חינוכי • הנחיית הורים • פסיכותרפיה

קומודציה הורית

הבשורות הרעות: הרבה מן הקשיים וההפרעות של ילדינו קשורים דווקא אלינו. הבשורות הטובות: עם מעט תשומת לב מצידנו, ניתן להגיע לתוצאות ושינויים משמעותיים

קרא עוד »

מבט התקשרותי

המורה נכנסה ללמד בכיתה אחרי חופשת הקורונה, כולם דברו ורק הוא שתק, ואפילו לא היישיר אליה מבט!” • איך תגלו סימני מצוקה בחזרה לשגרת הלימודים? • וגם: מהו ‘מבט התקשרותי’ ולמה הוא כל כך חשוב?

קרא עוד »

זום־אין

איך תקיימו פגישה טיפולית משמעותית באמצעות ה־zoom והתוכנות הדיגיטליות? • בין המציאות לשיגעון

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן